יבלות באברי המין (קונדילומה) – מידע רפואי

HPV הוא נגיף (וירוס) שעובר בין בני אדם בזמן קיום יחסי מין וגורם מחלת מין. הקונדילומה הינה יבלת שמופיעה על איברי המין (פין, אשכים, נרתיק, פי טבעת) כתוצאה מוירוס זה. לעיתים נדירות הנגיף יכול לגרום לסרטן של צוואר הרחם אצל נשים או סרטן של פי-הטבעת אצל גברים.

אז  HPV  הוא נגיף וקונדילומה היא יבלת על איברי המין. נגיף ה- HPV נחשב למחלת המין הנפוצה ביותר. לרוב הגברים והנשים מעל גיל 25 שקיימו יחסי מין עם מספר פרטנרים במהלך חייהם, יש את נגיף ה- HPV בגוף, אבל רק חלק קטן מהם יפתחו יבלת של קונדילומה. 

כיצד נדבקים בוירוס ה HPV?

הנגיף עובר מאדם לאדם במהלך קיום יחסי מין – אוראליים, וגינאליים , או אנאליים (חדירה לפי הטבעת). הנגיף נמצא על העור ובזמן המגע המיני הוא עובר לעור של בן/בת הזוג וחודר אל הגוף. אחרי תקופה של שבועות או שנים לאחר ההדבקה בנגיף, עלולות להופיע היבלות. לא ניתן לדעת מתי היתה ההדבקה בנגיף – לפעמים מיד אחרי ההדבקה, אבל בהרבה מקרים עוברים חודשים ושנים בין ההדבקה לבין הופעת היבלת. אצל חלק מהאנשים אף פעם לא היה הופעה של יבלת למרות שהם נושאים את נגיף ה- HPV. מערכת החיסון של הגוף מצליחה בדרך כלל למנוע הופעה של יבלות ומצליחה אפילו להעלים את הנגיף לגמרי.

כאשר יש קונדילומה באיברי המין  הסיכויים להדבקה של בן הזוג גבוהים יותר. שימוש בקונדום מפחית את הסיכוי להדבקה, קונדום לצערינו אינו מבטיח הגנה מושלמת בפני הדבקה בנגיף מאחר שלא ניתן לכסות איברים כגון בסיס איבר המין או כיס אשכים.

רוב הסוגים של הוירוס אינם מסוכנים כלל. הסוגים שגורמים ליבלות, אינם גורמים לסרטן צוואר הרחם. גם היבלות עצמן אינן מסוכנות – הן לא הופכות לסרטן. חשוב לזכור שקונדילומות מהוות בעיקר בעיה קוסמטית ומבוכה וזאת בעצם הסיבה העיקרית להסרתן.

חלק קטן מסוגי הנגיף (דווקא אילו שלא גורמים ליבלות) עלולים לגרום לשינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם אצל נשים  או בפי הטבעת  אצל הומוסקסואלים.  לכן, כל אישה חייבת לעבור בדיקות תקופתיות של צוואר הרחם ע”י משטח פאפ ולזהות בזמן את השינויים, כנ”ל לגבי הומוסקסואלים עליהם לעבור פעם בשנה משטח תאים מפי הטבעת.

כיצד נזהה קונדילומה ?

היבלות על איברי המין נראות כבליטות כרוביתיות קטנות מעל פני העור.  לעיתים תופיע רק יבלת אחרת, אך לרוב יופיעו מספר יבלות והן יכולות להיות זעירות או גדולות מאוד ולכסות שטח גדול על גבי הפין. בדרך כלל היבלות הן בצבע הגוף או לבנות ולעיתים גם בצבע חום.

לעיתים היבלות זעירות מאוד ולא ניתן לראות אותן בעין. ביבלות כאלו אין שום צורך בטיפול.

כיצד נאבחן קונדילומה ?

כמובן שגם כאן נדרשת בדיקה של רופא מומחה, לא כל בליטה או שינוי בעור על איברי המין היא קונדילומה. בדיקה של רופא המתמחה בתחום

אין צורך לבצע ביופסיות כואבות ויקרות.

אין צורך לבצע בדיקות דם או שתן כדי לאבחן קונדילומה.

כיצד מטפלים בנגיף הפפילומה?

אין כיום טיפולים היכולים לרפא לחלוטין מהנגיף, אם יש לך את זה, זה עלול להיות בגופך לתמיד אבל גם יכול להיות שמערכת החיסון שלך תצליח לסלק את הנגיף מגופך.

הטיפול ביבלות חשוב מבחינה קוסמטית ופסיכולוגית והוא גם מקטין את הסיכוי להדביק בני זוג שעדיין לא נחשפו לאותו סוג של נגיף.

טיפולים ביתיים ביבלת הקונדילומה:

תמיסת קונדילוקס – תמיסה הנמכרת בבית מרקחת עם מרשם רופא. מורחים כמות קטנה על היבלת פעמיים ביום למשך 4 ימים, שלושה מים הפסקה וחוזרים על הטיפול מספר פעמים עד שהנגע חולף.

אלדרה –  קרם הנמכר בבית מרקחת במרשם רופא. מורחים אותו על היבלות. הקרם יקר אך יעיל ומעורר את התגובה החיסונית של הגוף כנגד היבלת. הטיפול בעייתי כי הוא גורם להיווצרות של תגובה דלקתית באיזור שמורחים. ניתן להתגבר על הדלקם עם קרם אנטיביוטי.u

טיפולים מרפאתיים בקונדילומה:

קריותרפיה הקפאה של היבלת עם חנקן נוזלי. הטיפול מתבצע ללא הרדמה ויוצר כווית קור על היבלת. לעיתים קרובות נותרת צלקת מקומית או פיגמנטציה.  יש סיכוי גדול יחסית שהיבלת תחזור כיוון שהצריבה היא שטחית.

טיפול במחט חשמלית – צריבה יסודית של היבלת עם מחט חשמלית שצורבת את היבלת ואת הבסיס. הטיפול יעיל מאוד וזול יחסית לטיפול בלייזר. הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית ולכן אין כאבים וניתן לטפל במספר רב של יבלות בטיפול אחד.

מה לעשות אם יש לי קונדילומה ?

המסר החשוב ביותר בנושא קונדילומה הוא – לא לשנות את שיגרת החיים.

אין סיבה להפסיק לקיים יחסי מין, אין סיבה להפסיק לפגוש בני זוג חדשים ואין שום טעם לחיות בפחד שתגרמו להדבקה של בני הזוג. צריך לזכור שלרוב האנשים יש את נגיף הפפילומה בגוף כבר לפני שהם פגשו אתכם. כאשר יש יבלות שרואים בעין – מומלץ להשתמש בקונדום כדי להקטין את הסיכוי להדבקה.

גברים צריכים לטפל ביבלות כאשר הן מופיעות ולהיות במעקב אצל רופא עור.

נשים צריכות לטפל ביבלות כאשר הן מופיעות ולהיות במעקב גניקולוגי ולהקפיד על משטח פאפ.

האם יש חיסון לנגיף הפפילומה?

יש חיסון נגד נגיף הפפילומה אבל כמו כל חיסון צריך לקבל אותו לפני שנחשפים לנגיף.

מומלץ לקבל את החיסון לפני גיל 26 או לפני שקיימת יחסי מין עם שישה פרטנרים שונים. אחרי גיל 26 או אחרי שישה פרטנרים שונים לסקס, רוב הסיכויים שכבר נחשפת לנגיף ואז החיסון אינו יעיל.

המצב האידאלי הוא לקבל את החיסון בגיל 12.

יש שני סוגים של חיסון ל- HPV. לגברים החיסון היעיל הוא הגרדסיל – מחסן כנגד ארבעה זנים שונים של נגיף ה- HPV וכך מקטין את הסיכוי ליבלות (קונדילומה) וגם לשינויים סרטניים של הפין או פי הטבעת.

בישראל עדיין אין המלצות לחסן בנים/גברים אלא רק בנות/נשים. אפשר לקנוות את החיסון באופן פרטי בבית מרקחת עם מרשם רופא ולקבל אותו. יש צורך בשלוש זריקות כדי לקבל רמת חיסוניות טובה. 

כתיבת תגובה

וואטסאפ טלפון
+
דילוג לתוכן